Najpopularniejsze

  • 14 marca 2024
  • wyświetleń: 196

Zapalenie spojówek - jak są główne przyczyny tej choroby?

Materiał partnera:

Stan zapalny spojówek może być wywołany przez różne czynniki. W zależności od tego, jaka jest przyczyna zapalenia, objawy mogą być nieco inne. Warto zatem zapoznać się z etiologią tego schorzenia, zwłaszcza że należy ono do dość powszechnych. Przydatna będzie także wiedza dotycząca metod leczenia stanu zapalnego.

zapalenie oka
fot. canva.com


Stan zapalny spojówek jako skutek kontaktu z alergenami



Alergiczne zapalenie spojówek, jak sama nazwa wskazuje, wywoływane jest przez kontakt z alergenami. Mogą być to kosmetyki, środki ochrony roślin, ale najczęściej są to pyłki drzew, krzewów i traw. Z tego też względu, najwięcej osób doświadcza alergicznego zapalenia spojówek wiosną, gdy wszystko budzi się do życia. Znamienne dla tej choroby oczu jest ciągłe łzawienie, którego trudno się pozbyć. Nasila się podczas przebywania na zewnątrz. Wśród innych symptomów można wymienić też świąd i pieczenie, co wymusza u niektórych odruch pocierania oczu.

Bakteryjny stan zapalny oczu



Zapalenie spojówek na skutek zakażenia przez bakterie dość łatwo można odróżnić od innych stanów zapalnych oczu. W przebiegu tego schorzenia dochodzi bowiem do pojawienia się wydzieliny przypominającej ropę i śluz. O poranku skleja ona powieki, utrudniając komfortowe otwarcie oczu. Podobnie jak w przypadku stanów zapalnych wywoływanych przez wirusy czy alergeny, bakteryjnemu zapaleniu oka także towarzyszą pieczenie, zaczerwienienie oraz świąd.

Czym objawia się stan zapalny spojówek o etiologii wirusowej?



Wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo powszechne, gdy ma się do czynienia z jakąś infekcją, najczęściej górnych dróg oddechowych. Oczy stają się wówczas zaczerwienione, dokucza też świąd oraz pieczenie. Na szczęście, temu rodzajowi zapalenia najczęściej nie towarzyszy wydzielina, a jeśli już to jest ona zdecydowanie mniej dokuczliwa niż ta w przebiegu bakteryjnego stanu zapalnego spojówek. Dobra wiadomość jest też taka, że wirusowe zapalenie mija stosunkowo szybko bez konieczności leczenia.

Grzybicze zapalenie oczu



Zapalenie spojówek o etiologii grzybiczej zdarza się stosunkowo rzadko. Jeśli chodzi o objawy, pojawiają się przede wszystkim świąd, łzawienie oraz zaczerwienienie. Najbardziej charakterystyczne dla tej dolegliwości są jednak białe złogi pojawiające się w kanalikach łzowych. Problem ten pojawia się zazwyczaj u osób borykających się ze znacznie obniżoną odpornością organizmu, na przykład po długotrwałej antybiotykoterapii.

Jak skutecznie wyleczyć stan zapalny spojówek?



Aby móc skutecznie wyleczyć zapalenie spojówek, trzeba najpierw dowiedzieć się, dlaczego doszło w ogóle do jego powstania. Jeśli chodzi o stan zapalny wywołany przez wirusy, możliwe jest jedynie leczenie objawowe, a więc krople nawilżające czy okłady z rumianku. Bakteryjne zapalenie spojówek leczy się zaś kroplami zawierającymi antybiotyki, natomiast grzybicze lekami przeciwgrzybiczymi. W przypadku stanu zapalnego wywołanego przez alergeny, zalecane są leki o działaniu antyalergicznym. Bardzo często stosuje się je w formie tabletek, aby działały ogólnoustrojowo.