Wiadomości

  • 5 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 935

5 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania

Materiał partnera:

Zazwyczaj wykorzystanie mikrocementu we wnętrzach kojarzy się nam z wykończeniami - materiał ten doskonale wpisuje się w przestrzeń industrialnych salonów, rustykalnych kuchni czy nowoczesnych przestrzeni, jakie spotkamy w obiektach użyteczności publicznej. Wykonane z niego posadzki tworzą doskonałe połączenia z mikrocementowymi aranżacjami ściennymi. Na tym jednak nie kończy się potencjał tego materiału - niesie on ze sobą wiele możliwości, szczególnie wówczas, gdy sięgniemy po gotowe do użycia zestawy. W jakich przestrzeniach odnajdą się meble z mikrocementu i dlaczego warto wykorzystać ten materiał, aby podarować im nową odsłonę? Oto 5 korzyści, jakie może przynieść to rozwiązanie!

5 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania


#1 Regularne posiłki



Regularność posiłków to jedna z najważniejszych zasad zdrowego trybu życia. Przestrzeganie tej reguły pozwala na równomierne rozłożenie energii w ciągu dnia. Dzięki temu nie będziesz głodny między posiłkami i znacznie ograniczysz sięganie po niezdrowe przekąski. Niektórym wystarczą trzy duże posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja), inni wybierają opcję pięciu mniejszych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Jeśli masz problem z utrzymaniem regularności jedzenia, pomyśl o cateringu dietetycznym. Dieta pudełkowa Maczfit to pięć starannie przygotowanych, smacznych dań, które możesz zabrać ze sobą wszędzie! Dieta pudełkowa Maczfit to także atrakcyjne promocje. Obecnie obowiązujący kod rabatowy JEM_5 uprawnia do 5% zniżki na całą ofertę Maczfit. Kod działa do końca 2022 roku.

#2 Jedzenie warzyw i owoców



Podstawą zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety powinny być warzywa i owoce. Warzywa to najzdrowsza grupa produktów spożywczych. Są bogatym źródłem witamin, błonnika, przeciwutleniaczy i składników mineralnych. Można je spożywać praktycznie bez żadnych ograniczeń. W przypadku owoców sytuacja wygląda nieco inaczej. Owoce zawierają fruktozę - cukier prosty, który może powodować wyrzuty insuliny i wahania poziomu glukozy we krwi. To w konsekwencji prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Warto mieć to na uwadze, wprowadzając owoce do codziennej diety.

#3 Unikanie wysoko przetworzonej żywności



Brak czasu na gotowanie często skutkuje bezmyślnym sięganiem po fast foody lub wysoko przetworzoną żywność. Półki w supermarketach wręcz uginają się od propozycji gotowych dań, pełnych konserwantów, barwników i substancji nieznanego pochodzenia. Takie substancje mogą działać niekorzystnie na układ pokarmowy i niszczyć mikroflorę jelit. W konsekwencji prowadzi to do problemów ze zdrowiem i zwiększa ryzyko chorób. Pamiętaj, by zawsze uważnie czytać składy produktów, po które sięgasz w sklepie. Unikanie przetworzonej żywności pozwoli Ci cieszyć się dobrą kondycją i lepszym samopoczuciem.

#4 Ograniczenie cukru



Cukier obecnie występuje praktycznie wszędzie. Mowa tu nie tylko o słodyczach i słodkich napojach, ale również o daniach gotowych, owocach, jogurtach, a nawet wędlinach. Cukier przyjmuje różne formy, a najgorsze z nich to: cukier rafinowany, cukier inwertowany, syrop glukozowo-fruktozowy, cukier trzcinowy, syrop z agawy i syrop ryżowy. Po jakie produkty sięgać, aby zdrowo się odżywiać? Po naturalne zamienniki cukru, czyli na przykład miód lub stewię.

#5 Zdrowe tłuszcze i dobry nabiał



Zdrowe tłuszcze to między innymi kwasy Omega-3 i Omega-3 - związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziesz je na przykład w orzechach, rybach i oliwie z oliwek. Produkty mleczne od lat wzbudzają dyskusje wśród dietetyków. Wiele osób zmaga się obecnie z nietolerancją laktozy, co znacznie ogranicza im wybór nabiału w codziennej, zdrowej diecie. Co kryje się pod nazwą “dobry nabiał”? Przede wszystkim produkty naturalne, bez chemicznych dodatków. Uważaj jednak na różne chwyty marketingowe. Nie zawsze napis “bio” na opakowaniu równa się dobry skład.